Vietnamského novinára odsúdili na dva roky za články o korupčnom škandále (tiếng Tiệp)

(Nhà báo Việt Nam bị kết án 2 năm vì viết báo về tệ nạn tham nhũng)

16.októbra 2008 -Vietnamského novinára odsúdili v stredu na dva roky väzenia za články, ktoré podľa súdu obsahovali mylné informácie o jednom z najväčších korupčných škandálov v ázijskej krajine. Päťdesiatšesťročného Nguyena Vieta Chiena súd po dvojdňovom pojednávaní usvedčil zo "zneužitia slobody a demokracie". Originálne znenie správy.

Na dva roky odsúdený vietnamský novinár Nguyen Viet Chien.

Pred vyhlásením verdiktu predsedajúci sudca Tran Van Vy uviedol, že Chien vo svojich článkoch používal vykonštruované informácie, a tak "poškodzoval meno niektorých vysokopostavených predstaviteľov a vyvolal negatívnu verejnú mienku". Ďalší obvinený novinár 33-ročný Nguyen Van Hai dostal dva roky prevýchovy bez väzby na základe rovnakých obvinení.

Ako v tejto súvislosti povedal sudca, miernejší trest dostal za jeho "aktívnu spoluprácu s vyšetrovateľmi a výčitky svedomia, ktoré mal". Reportérom pracujúcim pre dva najväčšie vietnamské denníky, ktorí sú známi svojimi kritickými článkami, hrozilo sedem rokov väzenia.

Z "vedomého vyzradenia štátnych tajomstiev" boli obvinení aj policajný dôstojník Pham Xuan Quac a vyšetrovateľ Dinh Van Huynh, ktorí údajne obom novinárom poskytovali informácie. Šesťdesiatdvaročnému Quacovi, ktorý je vo výslužbe, súd udelil varovanie, Huynha odsúdil na rok väzenia.

Škandál vypukol v roku 2005 na vietnamskom ministerstve dopravy a viedol k rezignácii ministra rezortu a zatknutiu jeho námestníka. V marci, šesť týždňov pred zadržaním novinárov, však obvinenia voči nemu stiahli.

(Source: Mediálne.sk)