Planuje się nową bazylikę, która ma powstać w wietnamskim sanktuarium narodowym La Vang. Po ogłoszeniu w październiku ub.r. przez archidiecezję Hue, w której się ono znajduje, konkursu na projekt świątyni, 8 marca na miejsce gdzie ma powstać przybyli architekci z Wietnamu i zagranicy.

Prace budowlane będzie można jednak rozpocząć dopiero po uroczystości zakończenia jubileuszu 350-lecia dwóch pierwszych wikariatów apostolskich w tym kraju. Odbędzie się ona na terenie sanktuarium 6 stycznia przyszłego roku. Ma tam wówczas przybyć milion pielgrzymów.

Początki kultu Matki Bożej w La Vang wiążą się z Jej objawieniem ukrywającym się w tamtejszej dżungli wietnamskim katolikom. Było to w czasie ich prześladowań w 1798 r. Powstała tam kaplica, a później kościół, wyniesiony w 1962 r. przez Jana XXIII do rangi bazyliki mniejszej, ale już w 1975 r., zburzony podczas wojny, w której komuniści opanowali cały kraj. Władze skonfiskowały też wówczas teren sanktuarium, który zwróciły dopiero w 2008 r.

Nowa bazylika ma pomieścić 5 tys. osób i będzie największym kościołem Wietnamu. Koszta budowy szacuje się na 5 mln dolarów. Archidiecezja Hue liczy na ofiarodawców zarówno krajowych, jak zagranicznych. Prócz bazyliki w La Vang powstanie też amfiteatr na 3 tys. miejsc, kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu mieszcząca 200 osób, dom rekolekcyjny dla 400 pielgrzymów, pomieszczenia dla chorych i niepełnosprawnych, jak również wystawa wotów składanych za otrzymane łaski.

(http://info.wiara.pl/doc/475547.Konkurs-na-nowe-sanktuarium-w-La-Vang)