Ostatnia aktualizacja 2010-03-09 -- Arcybiskup Hanoi, Joseph Ngč Quang Ki?t od 5 marca przebywa na leczeniu w Rzymie. Do Wiecznego Miasta przybył na zaproszenie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz Papieskiej Rady, ,Cor Unum" - podała agencja Asianews.

Liczący 57 lat hierarcha cierpi na chroniczną bezsenność i stres, związany z napięciami jakie przeżywa kierując stołeczną diecezją oraz trudnymi relacjami z władzami państwowymi - twierdzi Asianews. Informacja o wyjeździe abp. Ngč Quang Ki?ta do Rzymu rozbudziła na nowo pogłoski o możliwości usunięcia hierarchy niewygodnego dla komunistycznych władz ze stolicy biskupiej w Hanoi. Reżim w tej sprawie wielokrotnie wywierał presje na Kościół. Przed udaniem się do Rzymu abp Ngč Quang Ki?t zapewnił, że pragnie posłusznie wypełniać wolę Bożą.

Władze Wietnamu wielokrotnie wyrażały niezadowolenie z powodu trwających w Hanoi manifestacji katolików, domagających się zwrotu kościelnej własności, zabranej przez państwo ponad pół wieku temu. Zarząd miejski Hanoi oskarżał Kościół o wykorzystywanie wolności religijnej do wzniecania protestów przeciw władzom. Abp. Ngč Quang Ki?t nie ugiął się pod presją władz i rozpętaną przez komunistyczne media kłamliwą propagandą.

(Source: http://wyborcza.pl/1,91446,7641081,Wietnam__arcybiskup_Hanoi_przybyl_na_leczenie_do_Rzymu.html)