Wietnamczycy do Polaków

dodane 2010-04-17 19:28

Łączymy się z Narodem polskim w serdecznym bólu po stracie Prezydenta RP i tak licznego grona najlepszych synów Polski.

My, córki i synowie Narodu wietnamskiego, przebywający poza granicami komunistycznego państwa, mogący więc swobodnie wypowiadać się, także w imieniu Wietnamczyków żyjących w kraju, łączymy się z Narodem polskim w serdecznym bólu po stracie Prezydenta RP i tak licznego grona najlepszych synów Polski.

Większość ofiar smoleńskiej tragedii stanowią ludzie, którzy poświęcili swoje życie zwycięskiej walce z komunistyczną dyktaturą a następnie budowie wolnej Ojczyzny, państwa z którego Polacy mogą być dumni. Byli wśród nich tacy, którzy wielokrotnie okazywali nam swoją solidarność, byli naszymi sojusznikami a także osobistymi przyjaciółmi. Trzeba wspomnieć tu zwłaszcza byłego Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz jednego z Ojców „Solidarności”, posła Arkadiusza Rybickiego, wysokich urzędników różnych struktur państwa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, doktorem Januszem Kochanowskim na czele oraz działaczy społecznych wśród których szczególnie wspominamy Stefana Melaka. Pozostanie na zawsze w pamięci Wietnamczyków oraz innych narodów, wciąż żyjących w niewoli, że prezydent Lech Kaczyński zgodził się gościć w pałacu Belwederskim konferencję „Wolność i Solidarność”, której uczestnikami byli opozycjoniści z krajów zniewolonych, a którą zorganizowali działacze dawnej polskiej opozycji demokratycznej. Gesty, takie jak ten, są dla ludzi żyjących w opresji, niesłychanie ważnym znakiem solidarności i pamięci ze strony wolnego świata. Prezydent Lech Kaczyński i jego urzędnicy rozumieli to i zachowali się zgodnie z piękną polską maksymą „za Waszą wolność i Naszą”. Nie zapomnimy tego!

Pamięć ofiar smoleńskiej tragedii jest żywa wśród Wietnamczyków w kraju. W intencji jej ofiar odbywają się nabożeństwa i czuwania. Kilka godzin po katastrofie, Mszę świętą oraz wielogodzinne czuwanie modlitewne z zapalonymi świecami, zorganizowali wierni parafii katolickiej w Thai Ha. Kilkutysięczna rzesza wiernych wspominała podczas Mszy świętej wyrazy solidarności, jakie płyną do nich z Polski, zwłaszcza wciągu ostatniego roku, kiedy milicja i Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego przystąpiły do zmasowanych prześladowań Kościoła katolickiego.

W dniach żałoby Polska jest szczególnie bliska sercom wszystkich ludzi na świecie. Specjalne miejsce ma w sercach Wietnamczyków, których łączy z Polską wspólne marzenie o wolności, w Polsce już zrealizowane. Będziemy zawsze pamiętać tych Polaków, którzy odważyli się przeciwstawić totalitaryzmom XX wieku, którzy szczególnie dobrze rozumieją potrzebę wolności innych. Strasznym żalem napełnia świadomość tego, że wielu z nich poległo tak tragicznie w symbolicznym dla historii XX wieku miejscu. Łączymy się w bólu z Narodem polskim, szczególnie z rodzinami i przyjaciółmi ofiar straszliwej katastrofy.