eb / kw, 2010-02-04 - Po raz pierwszy Kościół katolicki w Polsce obchodzi dziś dzień modlitwy i solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. Do udziału w akcji „Łańcuch serc” zaproszeni są wszyscy wierni, a zwłaszcza zgromadzenia kontemplacyjne.

Idea dnia wyszła od Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów. Oprócz członków episkopatu i redempotrystów w intencji katolików w Wietnamie będą się także modlić 4 lutego studenci Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i żeńskie zgromadzenia kontemplacyjne w naszym kraju.

W Tuchowie, gdzie trwa kapituła prowincjalna redemptorystów, ojcowie od 2 lutego modlą się w intencjach Kościoła w Wietnamie. W obradach uczestniczą redemptoryści z kraju i zagranicy, którzy o modlitewnej pamięci napiszą w liście do prowincjała wietnamskiej prowincji redemptorystów. Intencja za Wietnam pojawi się także jutro w modlitwie wiernych i podczas nowenny.

„Solidaryzujemy się z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. To co możemy dla nich zrobić, to modlić się i słać protesty, aby wyrazić sprzeciw wobec łamania praw religijnych i ludzkich. W Tuchowie są także przygotowane szaty liturgiczne dla Kościoła w Wietnamie, ale jeszcze nie wiemy, kiedy będą wysłane, by nie zostały wcześniej zniszczone” mówi o. Kazimierz Piotrowski przewodniczący Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów.

W Wietnamie dochodzi do licznych aktów przemocy, aresztowań, pobić wiernych. Niszczone są także krzyże. Rządzący w Wietnamie komuniści wzięli ostatnio na celownik parafię w Con Dau. Burzą domy, w których mieszka ponad 2 tysiące katolików. Na ich miejscu ma powstać dochodowy "ekoturystyczny projekt".

Członkowie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, studenci Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie będą modlić się w intencji Kościoła w Wietnamie podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia o godzinie 15.00 i od 20.00 podczas godzinnej adoracji.

„Zachęcamy także studentów, aby swoje prywatne modlitwy ofiarowali w intencji Wietnamu” mówi ks. Tomasz Atłas. Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podkreśla, że już wiele razy wierni Kościoła w Polsce potwierdzali, że życie Kościoła powszechnego, jego trudności, a przede wszystkim sytuacja braci prześladowanych nie jest im obca. „Tym bardziej teraz, kiedy w drastyczny sposób łamane są podstawowe prawa ludzkie i religijne katolików w Wietnamie nie możemy pozostać obojętni” apeluje ks. Atłas.

Dzień solidarności ma także wymiar informacyjny, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o prześladowaniach osób duchownych i wiernych. Oprócz modlitwy w intencji katolików w Wietnamie można wykonać także konkretny akt sprzeciwu wobec ich losu. Redemptoryści oraz misjonarze apelują, by jutro wysyłać listy, maile i dzwonić do ambasady Wietnamu.

W przygotowaniu jest także list będący wyrazem solidarności z prześladowanymi, który otrzyma w najbliższych dniach arcybiskup Hanoi.

Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu mieści się przy ul. Resorowej 36,

w Warszawie, kod pocztowy 02-956. Tel. (22) 651 60 98 (22) 651 60 98, fax (22) 651 60 95, e-mail: office@ambasadawietnamu.org.

(Source: http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x25574/solidarni-z-katolikami-w-wietnamie/)