Grupa wietnamskich policjantów napadła na trzech nowicjuszy po tym, jak wzięli oni udział w adoracji eucharystycznej w kościele parafialnym w Dong Chiem - miejscowości, gdzie komuniści wysadzili krzyż. Wracających ze świątyni kleryków zatrzymano i bestialsko pobito, a jednego aresztowano. Władze kościelne domagają się uwolnienia zatrzymanego. Informacje o kolejnych prześladowaniach w Wietnamie zbiegają się z ogłoszonym przez polskich redemptorystów na 2 lutego dniem pamięci o katolikach w tym kraju.

"Z całą mocą protestujemy przeciwko serii bieżących pogwałceń prawa wobec obywateli wietnamskich, a katolików w szczególności" - stwierdził w wydanym w trybie pilnym oświadczeniu o. Jan Luu Ngoc Quynh, ojciec duchowny zgromadzenia redemptorystów z Vinh w prowincji Hanoi. Domaga się on jednocześnie niezwłocznego uwolnienia nowicjusza br. Antoniego Trana Van Sona, który został bestialsko pobity i aresztowany przez policję za to, że przyszedł modlić się z parafianami w Dong Chiem.

Według relacji o. Jana, do bestialskiego napadu na nowicjuszy doszło w miejscowości oddalonej o blisko kilometr od Dong Chiem. Grupa policjantów zatrzymała całą trójkę i bestialsko ich pobiła. Najbardziej ucierpiał kleryk Antoni Tran Van Son. - Próbował uciec w pole, aby uniknąć policyjnej napaści, ale oni za nim pobiegli i bili go jeszcze gwałtowniej - dodał redemptorysta. Następnego dnia policja zabrała nowicjusza Antoniego Trana do jego pokoju w klasztorze i tam przeprowadzono drobiazgowe przeszukanie. Aresztowano jeszcze dwóch jego współlokatorów. Księża proszą o modlitwę w intencji kleryka Antoniego, "uczciwego i pokojowego nowicjusza ze zgromadzenia w Vinh".

Wcześniej państwowe media informowały o wycofaniu setek policjantów z Dong Chiem, aby - jak twierdziły - przywrócić tam normalne warunki życia. Jednak parafianie informują o obecności na miejscu sporej liczby nieumundurowanych policjantów, którzy pozostają w stanie gotowości, by zaatakować każdego przybysza spoza parafii. W rzeczywistości jednak policja nadal okupuje parafię. Redemptoryści wzywają do zakończenia oblężenia Dong Chiem i poszanowania prawa do swobodnego poruszania się i odwiedzania parafii.

We wszystkich polskich kościołach, gdzie posługę pełnią redemptoryści, wierni będą się dziś modlić w intencji prześladowanych w Wietnamie katolików. W ogłoszonym przez Warszawską Prowincję Redemptorystów dniu pamięci o katolikach w Wietnamie po Mszach św. w ich intencji odmawiana będzie modlitwa rzymska do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

(Source: http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100202&typ=wi&id=wi13.txt)