(Giáo Hội tại Việt Nam vẫn còn trên đồi Golgôtha)

Pomimo silnych nacisków ze strony wietnamskich władz o przeniesienie kilku redemptorystów z parafii w Hanoi, przełożeni prowincjonalni Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela nie zamierzają tego uczynić. Wzywają natomiast władze do powściągliwości i otwartego dialogu w celu rozwiązania sporów na temat konfiskaty mienia kościelnego.

Redemptoryści od kilku tygodni domagają się zwrotu należących do parafii terenów i chcą zapobiec rządowym planom ich zabudowy. W ich obronie wystąpili parafianie. Ośmiu z nich w pokazowych procesach zostało skazanych na kary od 12 do 17 miesięcy w zawieszeniu za "wywoływanie niepokoju społecznego". Osoby te uczestniczyły w czuwaniu modlitewnym 15 sierpnia br. na bezprawnie zajętej przez władze działce należącej do parafii Thai Ha. Kierownictwo Komunistycznej Partii oskarża kapłanów pracujących w tej parafii o "piętnowanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Wietnamie" i zażądało od prowincjalnych władz przeniesienia ich do innych placówek.

Jak podaje CWNews, ojciec Vincent Nguyen Trung Thanh powiedział, że parafianie nie chcą, by zakonnicy zostali usunięci. Jak podkreślił, ojcowie nie uczynili nic wbrew prawu kościelnemu, wręcz przeciwnie - wobec trudności słusznie postąpili. - Stali po stronie biednych i tych, którzy cierpieli niesprawiedliwość - dodał.

W rozmowie z Radiem Wolna Azja o. Nguyen powiedział, że nie spodziewa się, iż relacje Kościół - państwo poprawią się przez uleganie oficjalnym żądaniom władz. Podkreślił, że napięcia między Kościołem a rządem Wietnamu mogą być jedynie rozwiązane na drodze szczerego dialogu.

Inny redemptorysta z Hanoi o. John Nguyen przestrzega, że wrogość rządu wobec Kościoła prawdopodobnie wzrośnie i Kościół musi przygotować się na wzmożoną falę prześladowań. - Boże Narodzenie jest coraz bliżej, a my wciąż jesteśmy na Golgocie w Wielki Piątek - dodał.

(Source: MMP - Nasz Dziennik http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=wi&dat=20081220&id=wi12.txt )